Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hvězdná brána
Hvězdná brána
Hvězdná brána ze seriálu Stargate Atlantis.
Hvězdná brána ze seriálu .

Hvězdná brána vytváří červí díru, která umožňuje cestování mezi jednotlivými branami na různých planetách. Slouží tedy jako teleport. Byla sestrojena před tisíciletími rasou zvanou Antikové, je vyrobena z mimozemského materiálu zvaného naquadah a váží přibližně 30 tun.

vysvětlení funkce brány:

  • V případě, že použijeme na dvou místech ve vesmíru látku s vysokou energií nastavenou vzájemně na sebe, tak mezi sebou vytvoří červí díru. To se přitáhnou dva body ve vesmíru k sobě tunelem, který je v poměru 1 km tunelu / 26 světelným rokům cesty vesmírem. Tento jev byl několikrát zpozorován volně ve vesmíru, uměle však ještě oficiálně nebyl vytvořen. Nevýhodou těchto bran je, že červí díru lze udržet nejdéle (za normálních okolností) po dobu osmatřicet minut. Další problém je, že hmota může cestovat jen jedním směrem a to tedy z brány, která aktivovala červí díru na druhou bránu, ale naopak to nelze.
 

 Obrana a blokování bran před nepřítelem

Bránou však může přijít kdokoli i nepřítel a tak je potřeba vytvořit účinnou ochranu. První způsob, který byl zkonstruován lidmi byla Iris. Jsou to pláty slitiny titanu a trinia, které zabraňují, aby někdo mohl projít bránou. Dřív než se přicházející těleso materializuje, narazí na pevnou hmotu a je nevratně zničeno. Tohoto faktu bylo využito v seriálu Hvězdná brána: SG-1.

Na rozdíl od jiných známých bran, brána Atlantidy může také poznat počáteční bod brány, která se snaží s ní spojit a moci tak blokovat přicházející červí díry. Tento způsob obrany byl využit v seriálu Hvězdná brána: Atlantis. Vzhledem k technologii Atlantidy je Iris nahrazena energetickým štítem.

Další bezpečnostní pojistkou je nesmírně rozsáhlý systém bezpečnostních protokolů a aktualizací, které jsou v celém systému hvězdných bran. V seriálu - ať SG-1 nebo Atlantis - se několikrát o bezpečnostních protokolech mluvilo. Bezpečnostní protokoly slouží k blokování chyb, které se mohou v systému objevit - třeba chyba ve vytvoření červí díry a nebo nevhodné změny v bezpečnostním systému bran v nějakém DHD (vytáčecím zařízení). Systém bran pak může danou bránu vyřadit z provozu nebo navázat alternativní spojení s nejbližší další branou. Aktualizace v systému hvězdných bran slouží k aktualizaci koordinátů jednotlivých adres hvězdných bran, aby se vyrušily případné problémy. Při neustálém rozpínání vesmíru se vzdálenosti mezi jednotlivými body (planety, brány) neustále mění. Hvězdné brány se mezi sebou vytáčí a předávají si pomocí protokolů nové koordináty adres společně se souřadnicemi. Není známo, jakou dobu tento proces trvá, ani kolik dalších bran jednotlivé brány vytočí. Předpokládejme tedy, že každá brána po spuštění aktualizací vytočí okolní brány a tak dále a tak dále. Je pravděpodobné, že po celém procesu aktualizací se tento proces ve zmenšené míře opakuje - to aby si předaly nové koordináty i brány, které jsou od sebe vzdálené více a také proto, aby se nové kooridnáty potvrdily a nahradily ty původní v zadávacím programu v DHD.

 Symboly na hvězdné bráně z Gízy

Pozice Znak Souhvězdí Pozice Znak Souhvězdí Pozice Znak Souhvězdí
1 Soubor:StargateGlyph01.png Původní symbol* 14 Soubor:StargateGlyph14.png Microscopium 27 Soubor:StargateGlyph27.png Taurus
2 Soubor:StargateGlyph02.png Crater 15 Soubor:StargateGlyph15.png Capricornus 28 Soubor:StargateGlyph28.png Auriga
3 Soubor:StargateGlyph03.png Virgo 16 Soubor:StargateGlyph16.png Piscis Austrinus 29 Soubor:StargateGlyph29.png Eridanus
4 Soubor:StargateGlyph04.png Boötes 17 Soubor:StargateGlyph17.png Equuleus 30 Soubor:StargateGlyph30.png Orion
5 Soubor:StargateGlyph05.png Centaurus 18 Soubor:StargateGlyph18.png Aquarius 31 Soubor:StargateGlyph31.png Canis Minor
6 Soubor:StargateGlyph06.png Libra 19 Soubor:StargateGlyph19.png Pegasus 32 Soubor:StargateGlyph32.png Monoceros
7 Soubor:StargateGlyph07.png Serpens Caput 20 Soubor:StargateGlyph20.png Sculptor 33 Soubor:StargateGlyph33.png Gemini
8 Soubor:StargateGlyph08.png Norma 21 Soubor:StargateGlyph21.png Pisces 34 Soubor:StargateGlyph34.png Hydra
9 Soubor:StargateGlyph09.png Scorpius 22 Soubor:StargateGlyph22.png Andromeda 35 Soubor:StargateGlyph35.png Lynx
10 Soubor:StargateGlyph10.png Corona Australis 23 Soubor:StargateGlyph23.png Triangulum 36 Soubor:StargateGlyph36.png Cancer
11 Soubor:StargateGlyph11.png Scutum 24 Soubor:StargateGlyph24.png Aries 37 Soubor:StargateGlyph37.png Sextans
12 Soubor:StargateGlyph12.png Sagittarius 25 Soubor:StargateGlyph25.png Perseus 38 Soubor:StargateGlyph38.png Leo Minor
13 Soubor:StargateGlyph13.png Aquila 26 Soubor:StargateGlyph26.png Cetus 39 Soubor:StargateGlyph39.png Leo

*Tento symbol je charakteristický pouze pro hvězdnou bránu z Gízy. Ve filmu ho Dr. Jackson interpretoval jako Slunce nad vrcholem pyramidy. Jiné hvězdné brány mají svůj vlastní jedinečný symbol, včetně brány, která byla nalezena na Zemi v Antarktidě. Avšak v seriálu se z neznámého důvodu (pravděpodobně filmařská chyba) objevuje tento symbol i na bráně z Antarktidy a v epizodě „New Ground“ ve 3. řadě dokonce i na jiné planetě.

K zadání adresy je třeba 7 symbolů, 6 určujících lokaci a 1 výchozího.Po vytočení správné kombinace 7 symbolů můžete cestovat, ale pouze v galaxii v které se nacházíte. Pro mezigalaktické cestování je nutné zadat symbolů 8, 6 určujících lokaci, 1 určující vzdálenost a 1 výchozí. Mezigalaktické cestováni jde ovšem uskutečnit jen za předpokladu, že je k bráně připojen dostatečný zdroj energie. Adresa obsahující 9 symbolů vede údajně na loď Antiků která před tisíci lety rozvážela Hvězdné brány po vesmíru. Tato loď dosahuje rychlosti světla a tak je nemožné se do ní dostat jiným způsobem.[1]

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář